bgMenuB.jpg

Dzień Jedności Kaszubów

Jesteś tu: Strona główna » Z życia szkoły » Dzień Jedności Kaszubów

Dzień Jedności Kaszubów

18 marca w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Przerytem obchodziliśmy Dzień Jedności Kaszubów. Dzień ten jest świętem ustanowionym na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach, która pochodzi z 19 marca 1238 roku. Tegorocznemu świętowaniu towarzyszyło hasło

„ KASZËBË SĄ TAM GDZE SĄ KASZËBI".

I oczywiście Kaszëbi nas nie zawiedli. Na uroczystość przybyli rodzice i dziadkowie naszych uczniów oraz społeczność wsi Pieski, Zielony Dwór, Bochowo i Siemirowice. Zaszczycili nas także swoją obecnością: Sekretarz Gminy- pan Marek Kuriata, Przewodniczący Rady Gminy- pan Wiesław Keller, radny sołectwa Pieski- pan Herbert Rosin, sołtys- pan Zygmunt Stencel, ksiądz proboszcz Parafii Siemirowice Andrzej Stawarz oraz pan Adam Nowak- reaktywator Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w gminie Cewice.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali montaż słowno-muzyczny. Były piosenki, tańce, wiersze, prezentacja muzyczna o Kaszëbach oraz konkurs wiedzy o Kaszubach. Atrakcją była także „Randka w ciemno"- oczywiście w języku kaszubskim. Był także poczęstunek

z kuchnią regionalną- slédz w smiotónie, pùlczi, chléb ze smôlcã, gùrka i młodzowi kùch.

Dzień Jedności Kaszubów to okazja do wzajemnego poznania się oraz do integracji. To również doskonały czas na to, aby przekazać wszystkim wartości, dzięki którym kultura kaszubska się rozwija. Dowodem na rozwój tej kultury jest język kaszubski, którego uczymy się jako pierwsza szkoła w gminie Cewice od 2007 roku.

Wszystkim, którzy uczestniczyli w obchodach Dnia Jedności Kaszubów, sponsorom, dzięki którym mogliśmy zapewnić poczęstunek; rodzicom, którzy upiekli wspaniałe ciasta, a przy tym bawili się z nami

„ Wiôldżi Bóg zapłac"